קטגוריה: הגנן החובב

גיזום צמחים איך? מתי? ובעיקר למה?

אז מתי ואיך גזומים צמחים?

 

אם לרגע חשבתם שרק דשן, מצע שתילה ומים הם הדברים החשובים ביותר לצמח? אתם צודקים. אבל יש דבר אחד שהוא הכי חשוב, קוראים לו… גיזום. אם יש משהו שמועיל, מפתח, מצמיח, מעורר חיים ומרפא צמחים? הרי זה גיזום צמחים. טוב אולי לא הכי חשוב אפשר להתחרות עם המים, כי בלי מים אי אפשר, אבל גם בלי גיזום אי אפשר.

באותה נשימה נאמר, שאין לנו בעיה להציף את הצמחים במים עד כדי חיסולם המוחלט, אבל להסיר פרח ? ועוד באופן יזום? עם מזמרה? אם כל הפחדים כולם!  "אין סיכוי שאני את הצמח שלי, ועוד בעצמי?", תאמרו.

אז שימו לב לדבר הבא, אם אתם לא גוזמים, אתם מפספסים את אחת ההזדמנויות הגדולות לגלי פריחה, לחידוש הצמחים ולחיים חדשים עבורם. ממש ככה.

 

 

קסם הגיזום ולמה הוא כל כך חשוב?

אז אחרי שקראתם על חשיבות גיזום צמחים, בואו תשמעו איך הוא בכלל עובד ולמה הוא כזה מופלא והכרחי?! בניגוד לנו בני אדם, כאשר מורידים לנו אצבע (חס וחלילה) היא לא תתפצל לשתיים ותצמיח אחת ארוכה, חזקה ואיכותיות יותר.

אצל חברינו הצמחים זה בדיוק מה שיקרה. פעולת הגיזום מעוררת בצמח מנגנון מופלא של רצון לחיות, מערכת ההישרדות נכנסת לפעולה ומשדרת לעצמה :"שמע אנחנו בסכנה, יש לדאוג לדור ההמשך כי אולי לא נהיה כאן עוד מעט" ואז… אז מתרחש הפלא.

 

 

טוב אז איך גוזמים צמחים?

מתחילים בכפפות, כי כבר הבנו שחיתוך אצבע לא מצמיח אחת חדשה במקום. עוברים למזמרה ומשם לצמח.

וברצינות, לא באמת ניתן לתת הנחיה במאמר אחד קטן על איך לגזום צמחים, מצד שני יש כמה כללים עליהם אתם חייבים לשמור ומכאן תוכלו לצאת להתנסות לבד על הצמחים שלכם.

 

 

כללי אצבע לגיזום צמחים

  1. להיזהר על האצבע.
  2. גובה – אין סיבה לגזום יותר מ 1/3 נפח הצמח. במילים פשוטות, אם גובה הצמח הוא 30 ס"מ, תגזמו כ – 10 ס"מ מגובהו, גם 12 ס"מ זה בסדר אבל לא מעבר לכך.
  3. תזמון – בקור או בחום קיצוני אין סיבה לגזום. נכון שישנם צמחים שיהיו מאושרים לגיזום בקור קיצוני כמו גפן למשל, אבל זוכרים? אנחנו כאן כדי לתת קווי גיזום כלליים למרבית הצמחים שאתם מכירים.
  4. חלקי בלבד – אם זו לכם פגישה משולשת ראשונה, אתם מזמרה וצמח. נסו לגזום רק ענף אחד או שניים מהצמח הנבחר שלכם ופשוט תעקבו אחרי החלק שגזמתם.

אחרי מס' ימים כשתתחילו לראות התפתחות מחודשת מציצה לה מהענף הגזום, הביטחון שלכם יעלה ותוכלו לעבור לשאר הצמח.

 

 

4 טיפים קטנים לסיום

  • גיזום צמחים הוא עניין ממכר. בדיוק כמו השקיה, לכן תצטרכו להיות חזקים ומוכנים לכך שהמזמרה תתחיל לקרוא לכם מהמגירה בכל רגע פנוי שיהיה לכם.
  • ראו הוזהרתם, למזמרות יש כח השפעה עצום עליכם ומשם על הצמחים,. בסופו של דבר אנחנו רוצים צמחים מתחדשים ולא כאלו הגזומים כמו שולחן או שניצל דינוזאורים. תגזמו ומיד שחררו, את נפלאות הגיזום תפגשו תוך מס' ימים עד שבועות תלוי בסוג הצמח.
  • כשאתם גוזמים, חפשו על הצמח את הנקודה בה מתחילים לצמוח עלים קטנים. כמה מ"מ מעל אותה נקודה תרגישו נוח לגזום. גיזום מעל נקודת פיצול או צימוח עלים חדשים וצעירים היא הנקודה המיטבית.
  • אחרי שגזמתם את הצמחים, הנפח שלהם ירד ולפתע מצע השתילה נחשף לקור וחום. זמן מצוין לחפות את מצע השתילה סביב הצמח הגזום בקליפות אורן.

תספורת מוצלחת

הכותב – אייל מליון – בלוגר

תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *