קטגוריה: הגנן החובב

אביזרי חובה לגנן החובב

אילו אביזרים וציוד גינון חייבים להחזיק חובב גינון?

כמו בכל תחביב, יש רשימת חומרים או אביזרים שהם בגדר בסיס או חובה, שיהיו צמודים אלינו. כמו רכיבה על אופנים שם 'פנימית' היא החבר הטוב ביותר של הרוכב, כך גם בגינון, יש את רשימת האביזרים ההכרחיים בלעדיהם לא ניתן לעבוד. הפוסט הבא מוקדש לאלו מכם שהם חובבים ולאלו מכם שהם חובבים בתחילת דרכם.

הרשימה הבאה מחולקת לקטגוריות ובתוספת כמה מילים על איך יודעים לבחור מתוך השפע המוצע בשוק?!

חובבי גינון? הפוסט הזה הוא עבורכם.

כלים

מזמרה – מצד אחד לא נראה לכם שהיא הכרחית, בוודאי לא למתחילים. אבל… מזמרה היא לחלוטין אביזר חובה. בלעדיה לא באמת תוכלו לקרוא לעצמכם 'גננים' 🙂 ומהר מאד תגלו שפשוט לא ניתן בלעדיה ובעיקר שאתם מכורים אליה.

החל מחיתוך שורשים לפני שתילה עד חיתוך צנרת השקיה ומחברים… אה כן ותוכלו גם לגזום צמחים בעזרתה 🙂

 

איך בוחרים מזמרה?

כמו בכל תחביב, מתחילים מהזולה והפשוטה ביותר שתוכלו למצוא. כשתתחילו לחוש מקצוענים תוכלו לעלות ברמה.

קריטריון נוסף, העדיפו מזמרות פשוטות עם מינימום חלקים נעים וכיו"ב. חנויות הגינון מלאות במזמרות שעלותן נעה בין כמה עשרות שקלים בודדים עד כמה מאות ואף אלפים אם אתם אספנים למשל.

חפשו זולה ופשוטה לתפעול, בסופו של דבר כולן ידעו לחתוך.

 

משפך

כן כן, משפך הוא אביזר חובה. הנה כמה מילים על מדוע משפך הוא אביזר חובה להשקיה, אנחנו מבטיחים שבסוף התיאור אתם תפסיקו להשקות עצצים עם כוס מים או שפריצר.

שימו לב לזה,

למשפך יש ראש בצורה של 'טוש', כמו במקלחת. זה מאפשר לצמח ובעיקר לסביבתו לקבל מים בצורה אחידה ובעיקר מונע היווצרות בורות או 'חורים' במצע השתילה בהשוואה להשקיה ללא ראש 'טוש'. כשמשקים עם כוס מים או בקבוק זה "משגע" את הצמחים. זה גורם להם לקבל מים רק בנקודה אחת ויוצר בורות וחושף שורשים.

משפכים לא הומצאו סתם 🙂 תשתמשו בהם! אגב עלותם כה זולה שזה 'פשע גנני' להשאיר אותם על המדף במשתלה.


 

מצע שתילה

או מה שמכונה בפי רוב, "אדמה לעציצים" שזו בעצם ההתמחות שלנו. גם אם עזרו לכם ושתלו עבורכם את האדניות או העציצים במשתלה, קחו אתכם הביתה שק מצע שתילה.

לא יעבור זמן רב ותצטרכו להוסיף מצע שתילה לעציצים ואדניות שלכם, או שתחדשו שתילה, או שתוסיפו עציצים נוספים. גם כאן, העלות זניחה ומצע שתילה הוא ללא ספק חלק מאביזרי החובה לגנן החובב.  בקישור הבא תוכלו להכיר את מצעי השתילה השונים שלנו ולחפש אותם במשתלה הקרובה אליכם.

 

טוף

טוף ישמש אתכם כשכבת הניקוז בכל פעם שתרצו לחדש או להחליף צמחיה בעציצים. הטוף לעולם אינו מתיישן או מתכלה והוא לחלוטין יכול לשבת אצלכם בפינה, הוא שקט ולא מפריע באחריות. עלות? מגוחכת גם הפעם, ואין כל היגיון לא לצרף את הטוף לאביזרי החובה. אגב זה סוג הטוף המתאים לכם במידה והוא לשימוש בשכבת ניקוז העציצים.

בקישור הבא תמצאו מגוון רחב של שימושים וגדלים שונים של טוף.


 

כף שתילה

זה לא שבאמת יש מה לומר עליה ועל הצורך זה. אבל… אם טיפה "נחפור" לכם עליה, עדיף שתבחרו כף שתילה רחבה ובעלת ידית אחיזה רחבה. השילוב הרחב נח מאד לאחידה ולחפירה בי אם בגינה או בין אם בעציצים.

אגב במקרה של כפות שתילה כן תקפידו על איכותית ביותר, כך היא תשרת אתכם שנים. חפשו אגב כאלו שאינן מחלידות. כף שתילה היא אחד החברים הטובים של הגנן החובב.

 

לסיכום – רשימת אביזרי חובה לגנן החובב

מזמרה – זולה ופשוטה – 24 עד 45 ש"ח אין סיבה ליותר מכך

משפך – אין צורך ביותר מ 5 ליטר נפח – 40 עד 50 ש"ח

מצע שתילה – 35 עד 55 ש"ח תלוי גודל השק

טוף – 35 עד 40 ש"ח לערך

כף שתילה – רחבה ושאינה מחלידה – 30 עד 45 ש"ח

אז כמה תעלה לכם 'חבילת כניסה' לגנן החובב?

חבילה יקרה?  235 ש"ח לערך

חבילה זולה? 165 ש"ח לערך

בהצלחה חברים

 

הכותב – אייל מליון – בלוגר – הנדסאי אדריכלות נוף המתמחה בגינון מיכלים

תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *