קטגוריה: הגנן החובב

מה שותלים בט"ו בשבט?

מתכון לשתילת בוסתן

בעיקרון ניתן לשתול הכל, יחד עם זאת המועד המשמח הזה מביא עמו הזדמנות לבנית בוסתן מבוסס ה'מתכון' שמיד נציג. אם סיימתם את מבצע הנטיעות ביערות קק"ל ונותרה בכם חדוות השתילה ומעט אדמה תחת הציפורניים, בואו ננצל את ההזדמנות לנטיעת בוסתן החלומות שלכם.

כמה חידודים לפני שנמשיך,

  • גם עץ אחד זה בוסתן, כלומר אם אין לכם מקום בגינה או במרפסת ל 346 עצי פרי וניתן לשתול רק עץ אחד בפינה, אז זה הבוסתן שלכם.
  • בהחלט ניתן ולעיתים אפילו רצוי לטעת עץ פרי במיכל שתילה.

רכיבי המתכון

בסך הכל 3 רכיבים נדרשים להכנת המתכון, ישנו רכיב רביעי והוא מוטיבציה, אבל אותה כבר יש לכם:

1. את חפירה (זו כמובן יורדת מהפרק במקרה של שתילה במיכל)

2שק מצע שתילה מסוג Green mixשל דשנית – חובה כמצע שתילה מנקז המכיל גם קומפוסט.

3. עץ פרי – ברור.

ה'מתכון' יתמקד הפעם בעצי פרי נשירים, אלו שמשירים עליהם ונותרים עירומים בחודשי החורף ובעצי פרי קלים לטיפוח, גידול טיפול ועשויים להתאים כמעט לכל אזורי הארץ והנה הם לפניכם:

  • שקד
  • אפרסק
  • שזיף
  • משמש
  • תפוח

טיפ להצלחת המתכון – מומלץ לרכוש את עצי הפרי במיכלים שגודלם נע בין 8 ליטרים ל 10 ליטרים. אלו גדלים קלים ונוחים לסחיבה, קלים לחפירה טרם שתילה ובגובה וצורה הנראים כבר כמו עץ.


טוב אז איך שותלים בט"ו בשבט?

בקרקע – חופרים בור שנפחו בערך פי 2 מגודל מיכל השתילה עמו הגיע העץ מהמשתלה. רכשתם תפוח במיכל 10 ליטר? חפרו בור שנפחו בערך כ 20 ליטר.

את העץ הניחו במרכז הבור ואת הדפנות הריקים מלאו במצע שתילה מסוג Green mix של דשנית. שימו לב.

במיכל שתילה – אז כבר דיברנו על כך שאין צורך באת חפירה, אבל שימו לב לעניין הבא. כאשר מדובר בעץ, רצוי שמיכל השתילה יהיה לפחות בעל נפח שהוא פי 4 מנפח מיכל השתילה של העץ.

מדוע פי 4? כי בניגוד לקרקע בה אין הגבלה לשורשי העץ להתפתח, בעציצים, כדים וכו'… יש מגבלה באופן טבעי ולכן נכון יהיה להתחיל עם מיכל שתילה מארש גדול יותר משמעותית.

לשתילה עצמה – גם כאן, נכון יהיה למלא את כל המיכל במצע שתילה מסוג Green mix של דשנית כאשר לא שכחתם לכסות את תחתית המיכל בשכבה של טוף אדום 4 – 20 של דשנית לטובת איוורור וניקוז שהופכים חשובים שבעתיים כאשר מדובר בעצי פרי.

איך להשקות?

בשני המקרים, גם במיכל שתילה וגם בקרקע תציפו את מצע השתילה, ממש להציף כדי למנוע "כיסי אוויר" בין מערכת השורשים למצע השתילה החדש. ההצפה גורמת בין היתר לשקיעת מצע השתילה ודי מיד מגלים היכן נדרש להוסיף מצע שתילה.

עם איז עץ אנחנו ממליצים להתחיל אם זה לכם בוסתן ראשון? תתחילו עם תפוח. תוכלו לקרוא מדוע ואיך בהרחבה במאמר הבא.

ט"ו בשבט שמח מצוות דשנית

הכותב – אייל מליון – בלוגר – הנדסאי אדריכלות נוף המתמחה בגינון מיכלים

תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *