קטגוריה: הגנן החובב

היערכות לקראת חורף בגינה

נתחיל מכך שנלחץ  על כפתור 'אזעקת הרגעה' ונעביר מסר פשוט, חורף בארצנו הקטנטונת נמשך זמן קצר למדי ומנות הקור שהוא מפיק ע"פ רוב אינן כאלו שישמידו לכם את צמחי הגן. כמובן שישנם מקרי קיצון התלויי מזג אוויר ואיזור גיאוגרפי.

החורף באופן טבעי מביא עמו 2 נקודות עיקריות עמן יתמודדו הצמחים,

  • רוח
  • קור

אם אתם מתפלאים מדוע לא הכנסנו את ה 'גשם' כנקודה שלישית, זה מהסיבה הפשוטה שהגשם בפני עצמו כמעט שאינו גורם נזק. יחד עם זאת נתייחס לגשם בהיבט של כמויות מים בהמשך.

 

האם חורף בגינה אומר,

כפפות מטריה ומפזר חום לצמחים?

בואו נשים לרגע דברים בפרופרוציות, אין כל צורך להוציא תנור או מפזר חום לצמחים הגדלים אצלכם במרפסת, על הגג או בשביל הכניסה לבית. אין צורך לכסות אותם בשמיכת פוך או לשלוח אותם לחופשה באי קיצי למשך תקופת החורף.

הכללים מאד פשוט והם הולכים כך:

  • אם הצמחים שלכם הם 'צמחי חוץ', אין כל סיבה להכניס אותם פנימה.
  • אם הצמחים שלכם הם  'צמחי פנים', אז התשובה ברורה. הם כבר בפנים ולא צריך לחמם את החדר במיוחד עבורם.
  • אם הצמחים שלכם הם צמחי פנים, או צמחי בית כמו שנהוג לומר, אבל הם שהו במרפסת מוצלת צפונית למשל לכל אורך ימות הקיץ, בהחלט נכון יהיה להכניס אותם פנימה למשך תקופת החורף.

 

כיצד להתמודדות עם רוח?

כדאי להוריד עציצים ואדניות הנמצאים למשל על מדפים או מעקות, ממקומות אלו בהחלט יש סכנה שהרוח תעיף אותם. להוריד הכוונה, להוריד לרצפה. מתחת למעקה, או כל מקום אחר שמהווה מחסה ומגן מפני רוחות.

לקשור או לגזום ענפים בולטים או בעלי משקל העושים רושם שיש סיכוי שיקרסו ברוחות. אדניות במרפסות לקבע לקירות, מעקות, או כל מה שקבוע.

 

כיצד להתמודד עם קור?

כאשר מופיע 'אדון חורף' בגינה, הוא מביא עמו קור. הקור גורם לצמחים להוריד פעילות, חלקם אם עוברים לתרדמת חורף. אך כאשר מדובר בצמחים הגדלים במרחבים חשופים לרוחות כמו ערוגת גן ירק בגינה שאינה מוקפת שיחים, מיכלי שתילה גדולים בהם שתולים רק מספר צמחים קטן או צמח אחד בודד.

שטח גינון גדול – מיעוט צמחים – פיזור וחיפוי קליפות יער מסייע בהחלט

במקרים כמו אלו שצוינו, נכון יהיה לאפשר לצמחים שמיכה מבודדת. השמיכה הזו תבוא לידי ביטוי ע"י חיפוי מצע השתילה בערוגה החשופה או באדניות ומיכלי שתילה.

הכוונה במקרה זה היא למלא את חלקה העליון והחשוף של הערוגה או מיכלי השתילה בשכבת ריפוד ששומרת על מערכת השורשים של הצמחים, שמתם לב.. לא על הצמח אלה על מערכת השורשים שלו.

 

למה זה חשוב?

אדמה סופגת קור ומשמרת אותו לאורך זמן. עלי הצמחים וענפיהם שנמצאים באוויר הפתוח סופגים מנות קור בחורף, אך כאשר עולה השמש אלו מתחממים די מהר. השורשים לעומת זאת, אלו שנמצאים מתחת לפני הקרקע נותרים בקפאונם לזמן ממושך.

מה עושים? יש מוצר שנקרא קליפות יער, כשמו כן הוא. קליפות שנשרו על רצפת היער, ומאחר ואלו טבעיות לחלוטין ומבודדות מצויין, יהיה זה נהדר אם תדאגו לחפות או לכסות את מצע השתילה באדניות בהן יש מעט צמחים, או צמחים השתולים מעט רחוק האחד מהשני.

 

מה הרווחנו?

  • פחות שעות ועומס מנות קור על שורשי הצמחים
  • שמירה על טמפ'
  • שכבה אורגנית המייצרת על הדרך שכבת קומפוסט טבעית
  • שכבת בידוד מחום בקיץ
  • שכבה שתמנע התמודדות עם הצצת עשביה מיד עם תוך החורף

 

מילה לסיום בנוגע לגשמים כפי שהבטחנו בתחילת המאמר

גשם עשוי לפגוע בעיקר כאשר הקרקע או האדניות אינם מנוקזים כראוי וסופגים מים מעבר ליכולת הספיגה שלהם. הצפת מים בין אם בגשם או בין אם בקיץ ע"י עודפי השקיה, גורמת לריקבון במערכות השורשים.

לכן כחלק מהכנות לקראת החורף כדאי ורצוי לעבור על חורי הניקוז באדניות ולבדוק שכולם פתוחים ותקינים.

בערוגות גינה אתם כבר מירים מספיק זמן את הערוגות שלכם כדי לדעת אם הן הופכות לביצה או לא 🙂

 

הכותב – אייל מליון – בלוגר – הנדסאי אדריכלות נוף המתמחה בגינון מיכלים

תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *