קטגוריה: הגנן החובב

מה באמת גורם לאדניות שלנו להיראות טוב?

תערובת שתילה – הגורם מס' 1 שעוזר לצמחים להיראות טוב

לכאורה הנושא עליו תקראו בשורות הבאות נראה צר, לפעמים אפילו קטן מדי וכמעט לא חשוב, אבל המציאות היא כזו שהנושא הזה הוא הבסיס להצלחת כל החלומות ה"ירוקים" של כולנו. הוא בכל הכנות הכי הכי חשוב.

 

למה תערובת שתילה היא הדבר הכי חשוב?

אתן לכם זוית מעניינת להסתכל על זה. רכשתם אדניות יוקרה, התקנתם מערכת השקיה משוכללת, חיברתם משאבת דישון, דאגתם לגנן סופר מקצוען אבל את הצמחים שתלתם בתערובת שתילה שאיך לומר? לא בדיוק בדקתם לה בציציות.

ההשפעה על תוצאות הצימוח למרות כל ההשקעה סביב, יכולה להיות כמו לתדלק רכב יוקרתי במיץ פטל ולצפות לרמת ביצועים מדהימה. מבינים? אז מה אם רכשתם את הצמחים ישירות מהמגדל, והדשן שלכם מאצות ים שגדלו באוקיינוס הצפוני. כשלצמחים שלכם יהיה לא נח במגע השורשים שלהם עם תערובת שתילה לא מתאימה, לא יעזרו תגבורי המים והכפלת כמויות הדישון.

 

למה אי אפשר לשתול באדמה? או חול?

בטח שאפשר, רק חשוב להבין, כל מה שקשור לשתילה בעציצים, מיכלים, אדניות, תיבות וכל מה שמוגדר כ'מיכל שתילה' בגלל עובדת היותו 'מיכל' דורש תנאי גידול שונים לפרח ה פטוניה או לעץ הלימון שלכם בהשוואה לגידולם באדמה.

בגלל שהבסיס להצלחת כל גינה היא יכולת ניקוז מים מעולה, ויכולת 'נשימה' מעולה למערכות השורשים, העניין מקבל משמעות עצומה בפרט כאשר עוסקים בגידול צמחיה במיכלים אדניות וכו'… אגב גם אם בא לכם לגדל פרחים במריצה, זה נחשב מיכל ואותה יש למלא רק ואך ורק ב תערובת שתילה.

 

מה כל כך טוב בתערובת שתילה?

היא עושה בדיוק את זה, מנקזת מים מהיר ויעיל, מאווררת את מערכות השורשים, שומרת על רמת לחות מאוזנת למשך זמן ומשחררת דשן בצורה מבוקרת לאורך זמן. בעצם תערובות שתילה נוצרו פותחו ויצרו רק לשם מטרה זו, לאפשר לנו חובבי הגינון במיכלים לממש פוטנציאל הצמחים והחלומות שלנו.

אדמה ו או חול אינם מאווררים, אינם מאוזנים, אינם מנקזים מים בצורה יעילה כמו תערובות שתילה, יוצרים דחיסות של החומר ולעתים קרובות אף סותמים את מערכות השורשים ופתחי ניקוז בתחתית האדניות בגלל המבנה שלהם. אז למה בקרקע שותלים ישירות באדמה? שאלה מצוינת ולכך אקדיש פוסט נפרד. המשכנו?

 

תערובת שתילה = מדע מדויק

בעולם כיום ניתן למצוא תערובות שתילה שמחולקות לקטגוריות צמחים. באירופה לדוגמה ניתן למצוא כיום תערובות שתילה לעצי פרי, לורדים, לסחלבים, או לפרחי עונה. לכל קטגוריה תערובת השתילה שלה.

חברות ייצור תערובות השתילה האיכותיות משקיעות הון עתק כדי ליצור פורמולות המתאימות לא רק לסוג הצמחים אלה אף לאופי או תרבות הגינון באוכלוסייה, עד כדי כך.

לדוגמה – הקהל הישראלי ידוע כחובב 'השקיית יתר' ולכן פיתוח תערובות השתילה שם דגש עליון על תערובות מאווררות מאד, על איכות המים המקומית והאתגרים שלה, האקלים ומה לא?

יש עוד, אבל הכל סובב סביב העובדה שיצרני תערובות השתילה המובילים עוסקים במחקר ופיתוח ללא הרף. אז אם נדמה היה לכם שאתם קונים 'חול'? אתם לא!

 

 

קצת סדר במונחים – תערובת שתילה אינה אדמה

הגעתם למשתלה לקנות 'אדמה' לאדניות שלכם? נפלא, רק בקשו מהמוכר/ת במשתלה תערובת שתילה או מצע גן, כי אם תבקשו אדמה יש מצב שיישאלו אתכם כמה קוב? ובכלל זו הזדמנות עבורכם להיראות מקצועיים ומבינים, אגב בעזרת הבלוג הזה מבטיח שתהיו כאלו תך זמן קצר.

המונחים

טיפ חשוב

ניסיונות לערבב תערובת שתילה עם אדמה מהגינה פחות אהובים על הצמחים.

מדוע? 

  1. ערבוב משנה את תכונות התערובת, ואת התוצאות המביכות תראו די מיד על הצמחים.
  2. לעולם אין לדעת אילו מחלות, פטריות, מזיקים, וזרעים הכנסתם לגינה.

קצת על כותב המאמר

אייל מליון – הנדסאי נוף, חובב מושבע של גינון במיכלים ובלוגר בתחום גינות מרפסת