גלגולו של אדמת כבול

גלגולו של אדמת כבול :
ממרבצי הכרייה אל הגינה שלך

כבול הינו מרכיב מרכזי בהכנת תערובות גידול. הכבול הוא חומר צמחי דחוס ורקוב, המצוי בטבע בעיקר באדמות סחף, בביצות ובאגמים. הוא מורכב מחומרים אורגניים שלא התפרקו והינו חומצי. בעולם הוא מוכר גם כמקור לחומר דלק לבערה בתנורי חימום ואפיה. 

הכבול נוצר כאשר חומר צמחי, לרוב באזורים ביצתיים, לא נרקב לחלוטין בשל תנאים חומצתיים. הוא מורכב בעיקרו משאריות צמחיות שונות כגון טחב עלים, עצים, עשבים וצמחיית ביצה אחרת. חומרים נוספים המרכיבים את הכבול הינם פטריות וחרקים. בתהליך הריקבון המתרחש במשך אלפי שנים שוקעים החומרים הנ”ל אל קרקעית האגם , המשמש לאורך השנים כמצע גידול לצמחיית האגם. 

 

 עיקר מרבצי הכבול נמצאים בארצות צפון אירופה – רוסיה, ארצות סקנדינביה, גרמניה, אירלנד, סקוטלנד- וגם במדינות הצפוניות ביבשת אמריקה- קנדה, מדינות צפוניות של ארה”ב. בארץ ניתן למצוא מרבצי כבול באזורים שונים, בעיקר בעמק החולה.

בחקלאות ובגינון משמש הכבול כחלק מרכזי של תערובות הגידול המשמשות כמצע גידול של צמחים במיכלים שונים. התכונות הבולטות שלו במצע הגידול הינו שמירה על לחות המצע והוספת חומרים מזינים. כדי לשמור על תכונות אלה חשוב לשמור על לחות המצע במשך עונות הגידול של הצמח.

Comments are closed.