גידול צמחים בגינות גג ומרפסות

מאת: אהרון ברגר – אגרונום

גידול צמחים בגינה הביתית מסבה הנאה רבה, יוצרת סביבה נעימה ובריאה וגורמת לשיפור במצב הרוח. בכתבה זו אסקור את הבעיות הנפוצות הקיימות בגינות גג ומרפסות עם גידול צמחים במיכלי גידול שונים.

גינות אלה מתאפיינות בגידול צמחים באדניות ומיכלי גידול אחרים בו שורשי הצמח מוגבלים בנפח גידולם. לרוב כלי הגידול מכילים חורי ניקוז דרכם מתנקזים עודפי מים לאחר ההשקיה.

בגינות גג קיימות שתי בעיות עיקריות:

 • רוחות: לרוח השפעה חיובית לגידול צמחים – הקטנת תנאים למחלות עלים ושורשים, ומצד שני לרוח השפעה מכריעה בקריעת ענפים ועלים, גידול בזויות של גזעי עצים ושיחים וכד’

ניתן להקטין את השפעת הרוח על ידי הגבהת החומות על ידי הוספת רצועות של במבוק או זכוכית. בכל מקרה מומלץ להשתמש בקירות כמגן.

 • קרינה: במרפסת גג ישנה קרינה חזקה ואין צל כי אין עצים נותני צל. גם אם מדובר בצד מזרח שבו השמש נמצאת מהבוקר ועד שעות הצהרים, מדובר בקרינה חזקה. מומלץ לא לגדל צמחים בעלי רגישות לקרינה כגון צמחי בית וכד’, לעומת זאת קרינה חזקה, במיוחד עם קיום קירות לבנות, מאיצה את גידול הצמחים, בעיקר ירקות ותבלינים.
 • גינות ליד הים: במצב זה קיימים תנאי לחות רבים ורמת מלחים רבה. בתנאים אלה, עדיף להגביר את רמות ההשקיה – שטיפת מלחים- ופיצוי על התנדפות הרבה הקיימת בתנאי הרוח.

הקמת הגינה:

 • מיכל גידול: מומלץ לבחור מיכלי גידול בהתאם לגודלם הסופי של הצמחים-צמחים עונתיים- פרחים וירקות- אינם מעמיקי שורשים ולכן ניתן לבחור מיכלים בגובה של עד 5-8 ס”מ. לעונת זאת , בגידול שיחים ופרחים רב שנתיים מומלץ לבחור מיכלים גבוהים ובעלי נפח גדול יותר על מנת שיכילו את נפח השורשים בצמח הבוגר.
 • מצע גידול: מומלץ להשתמש במצעי גידול מסוג GREEN MIX או   GARDEN MIX מאחר ואלו תערובות מקצועיות המכילות יחס נכון בין חומרים סופחים ומרכיבים המעניקים נפח אויר ויכולת ניקוז מקסימליים. תערובות גידול אלו מכילות גם חומרי הזנה המשתחררים לאורך זמן וכך הצמחים זוכים להזנה ארוכת טווח.
 • חיפוי מעל המצע: מומלץ לפזר חלוקי נחל “חרמון”, חיפוי שבבי עץ אורגאניים מסוג   “בארקס”  מעל למצע הגידול לשם הקטנת התאיידות המים והפחתת תנאים להתפתחות עשבים שוטים המזיקים לצמחים
 • בחירת צמחים: מומלץ לבחור את הצמחים המתאימים לתוכנית שלך- בתהליך הקמת גינת נוי יש לבחון צמחים המתאימים בעיקר לתנאי הרוח הקיימים במקום.
 • במידה והתכנון הוא להקמת גינת ירק מומלץ להקטין את חשיפת הצמחים לרוחות על ידי הקירות הקיימים בגינה או לחלופין ליצר להם הגנה.

תחזוקת הגינה:

התחזוקה השוטפת מצריכה תשומת לב וטיפול במספר תחומים:

 • ניקוז: יתרת המים המושקים חייבים לצאת דרך חור הניקוז הקיים בתחתית מיכל הגידול. חלק מהמים מנוקזים דרך צנרת ראשית- בגינות גג לרוב- ומרוכזים בצלחות ניקוז הקיימות לרוב מתחת לצמחי הבית. בשני המקרים יש לוודא שהמים מסולקים ללא השארת שאריות שונות דרך חורי הניקוז . ניקוז לקוי עשוי לגרום לריקבון השורשים ולפגוע בצמחים
 • השקיה: המים המושקים מרווים את הצמח המתפתח, כשחלק מתפקידם הינו סילוק של שאריות של מלחים הקיימים בתוך כלי הגידול. לרוב תמותה של צמחי בית נגרמת מתופעות של עודף מים הגורם לחנק שורשים. יש לבחון את הכמות המדוייקת לכל צמח ותדירות ההשקיה, כל זאת בהתאם לעונה ולמיקום הצמח וכן למידת חשיפתו לשמש.
 • דישון והזנה: הצמחים הגדלים חייבים הזנה רציפה, במיוחד בעונות הגידול העיקריות: אביב עד סתיו. הזנה לא רציפה גורמת להיחלשות הצמח ונבילתו. קיימים פתרונות הזנה שונים המבטיחים המשך גידול תקין של הצמח- דשן נוזלי המוזרם למערכת ההשקיה, דשנים בשחרור איטי המבטיחים הזנה לאורך זמן וכן מערכות השקיה עצמאיות.

שורשי הצמח: כשצמח מתבגר, אנו מוצאים ששורשי הצמח ממלאים את חלל מיכל הגידול ללא אפשרות להמשיך את גידולו. במצב זה נוצרת החלשות הצמח, החלשות זו מתבטאת בהפסקת התפתחות עלים ופרחים, ממשיכה להצהבת הצמח וניוונו. הטיפול הנכון הינו העברת הצמח למיכל גידול גדול יותר או העברתו לגידול בקרקע. בשני המקרים מומלץ לבצע חיתוך שורשים.

Comments are closed.