קטגוריה: הגנן החובב

איך מתי וכמה להשקות?

הפעם בחרנו להציג לכם צורת חשיבה מעט שונה על כל נושא ההשקיה. אנחנו מבינים שמערכת היחסים בינינו חובבי הגינון לבין מים היא הדוקה ולעתים אפילו קצת 'חונקת'.

במאמר הזה אנחנו נציג זווית חדשה ומעניינת בכל הקשור לאיך להשקות, ובעיקר ל כמה אנחנו משקים.

 

בואו נתחיל

נתחיל עם הודאה באשמה שאנחנו משקים המון, לא פעם באופן מוגזם. צמחים אוהבים מים על זה אין ויכוח, אבל את הכמות שאנחנו נותנים להם.. ברוב המקרים די בוודאות הם אינם אוהבים.

נמשיך עם חלוקה לסוגי גינות

 

איך להשקות גינות קרקע?

ברור ומובן שלא ניתן לתת כאן הנחיות לנוסחאות כי כל גינה בנויה אחרת אבל יש כלל שאתם יכולים בקלות להיצמד אליו.

בין אם אלו ממטרות או בין אם אלו טפטפות, תמיד כדאי להשקות במנות ארוכות וליצור הפסקות ארוכות בין השקיה להשקיה.

לדוגמה והמחשה בלבד

מדשאה – עדיף לכוון לפעמיים בשבוע 25 דקות ולא כל יום 10 דקות למשל

ערוגות טפטוף – עדיף אחת ליומיים מנה גדולה במקום מדי יום מנה קטנה

הערב קטנה בהתייחס שתי הנקודות שצוינו – הכללים הללו מתייחסים כאשר הגינה שתולה על אדמה או מצע שתילה. זה שונה אם הגינה שתולה על מצע כמו טוף גרוס או פרלייט למשל.

 

מדוע עדיפה השקיה ארוכה והפסקה ארוכה?

מנת מים ארוכה נשארת זמן רב יותר בקרקע, מספיקה לחלחל ולהתאדות ומאפשרת לשורשי הצמחים להתפתח ולהעמיק שורש. שורשים עמוקים = בריאות הצמח.

לעומת זאת, מנות מים קצרות והפסקות קצרות בין מנת מים אחת לשנייה, זה קצת כמו אדם צמא שמת לשתות ואז מגיע מישהו ומטפף לו מעט מים על הלשון וממשיך הלאה.

זה בעצם משאיר את האדם (במקרה שלנו הצמחים) תמיד צמא. צימאון תמידי מכניס את הצמח למתח ובעצם מאלץ אותו לא לבזבז אנרגיה, או לא להשקיע אותה בחלקו העליון – מה שאנחנו בעצם הכי רוצים לראות.

באותה נשימה נאמר שעודף מים עושה בדיוק את אותה הפעולה, הצמח כדי להתמודד עם כמויות מים גדולות ישקיע מאמצים במערכת שורשים שזו תדע להתמודד עם עודפי מים ולא בחלקו העליון שמעל הקרקע.

 

טוב אז באילו שעות הכי כדאי להשקות?

מאחר והבנו שהאיזון בהשקיה מהותי וחשוב. יהיה נפלא אם תצליחו להיצמד להשקיה רק בשעות הבוקר.

למה השקיה בבוקר? כי השקיה בבוקר תשאיר מספיק שעות אור וחום בהן המים מספיקים לפעול ולהפעיל את כל המנגנונים החשובים לצמחים.

והכי חשוב, עד שעות הבוקר שלמחרת, כלומר עד מחזור המים הבא לצורך העניין, האדמה או מצע השתילה יספיקו להתייבש ולא לאגור לחות מיותרת כי זו לרוב מביאה עמה מזיקים.

 

איך להשקות גינות גג ומרפסות?

בהנחה שהאדניות שלכם מכילות רק מצע שתילה? בדיוק באותו אופן. מנות גדולות עם הפסקות גדולות.

אגב לאלו מכם שמשקים אדניות ועציצים באופן ידני ולא ממוחשב, כדאי להשקות עם משפך, בלי לוותר על החלק בצורת 'טוש' המותקן עליו.

ה'טוש' מאפשר השקיה אחידה בכל חלקי האדנית. בכל מקרה, אם אתם משקים עם משפך תשקו בכל פעם עד נגר. כלומר עד שתראו מים יוצאים מתחתית האדנית ורק אז תעצרו ההשקיה.

 

מתי תשקו בפעם הבאה?

אה זה פשוט, תנעצו אצבע בעומק מצע השתילה. לח? דלגו יום. יבש? תשקו עד נגר. נכון פשוט? תזכרו לא להשקות רק כי בא לכם, או כי מצע השתילה ייבש בשכבה העליונה. זה לא אומר כלום. כדי לדעת אם הצמח באמת צריך מים אתם צריכים לנעוץ אצבע טיפה לעומק האדנית ולחוש.

אדמה ייבשה למעלה, אינה אינדיקציה לרמת הצמא של הצמח.

אגב אם אתם בעלי גינות קרקע או אדניות גדולות, אתם יכולים להוריד עוד ולחסוף המון מים לכם ולצמחים אם תעשו שימוש במוצר המופלא הבא

 

 

הכותב – אייל מליון – בלוגר – הנדסאי אדריכלות נוף המתמחה בגינון מיכלים

תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *