קטגוריה: הגנן החובב

איך אדע כמה מצע שתילה ייכנס לעציצים שלי?

איך לחשב כמות תערובת שתילה למיכל שתילה?

 

נגיד שביקרתם במשתלה והחלטתם לצאת עם שתי אדניות פלסטיק פשוטות, מלבניות צרות וארוכות. מיד מתחיל דיון פנימי, כמה מצע שתילה לקחת? כמה מצע שתילה יספיק לי? כמה ייכנס לאדניות?

 

טיפ חשוב לפני שנמשיך

בתחתית כל מיכל שתילה, כד, אדנית, עציץ, תיבה, לא משנה איך תקרוא להם, בתחתיתם מבחוץ או מבפנים תלוי ביצרן כמובן, רשום נפח מיכל השתילה. מלבן, משולש, עגול, צר וגבוה, כמעט בכולם מצויין הנפח.

מסתכלים על תחתית המיכל, או הופכים אותו ומסתכלים על חלקו התחתון החיצוני, או מחפשים מדבקה עליה כתוב הנפח. זיהיתם היכן רשום הנפח? מצוין, לשם התרגול בואו נאמר שקניתם 3 אדניות שכל אחת מהן בעלת נפח של 20 ליטר? מעולה, אתם זקוקים לשק אחד של 50 ליטרים + שק נוסף של 10 ליטרים.

 

אבל רגע, תאמרו. אנחנו זקוקים לפחות מכך, כי לאדנית נכנסים צמחים וזה משאיר מצע שתילה בעודף. אז זהו שלא בדיוק. מדוע? מצע שתילה במגע עם מים מתהדק ומעט שוקע ולכן תמיד עדיף טיפה יותר מאשר לרוץ למשתלה אחרי שתילה כדי להשלים 5 ליטר למשל.. עשוי להיות מסתכל קצת.

 

מה עושים אם הנפח לא רשום על העציץ?

מוותרים על חלום הגינה וחוזרים הבייתה, סתם נו. אם אתם בעניין של רכש אדניות, תמיד כדאי להגיע למשתלה עם סרט מדידה. חישוב פשוט של אורך X גובה X רוחב האדנית  ייתן לכם מיד את הנפח.

שקים של מצעי שתילה מגיעים בנפחים הבאים:

> 10 ליטר
> 30 ליטר
> 50 ליטר> 80 ליטר

*** כמובן ישנם שקים של 1 קוב, אבל יש לנו תחושה שהם לא ייכנסו לכם לתא המטען ברכב 

כמובן שאין הגיון לרכוש 6 שקים של 10 ליטר כדי למלא נפח של 60 ליטר. מצד שני, אין הגיון לקנות שק של 80 ליטרים עבור נפח של 60 ליטרים.

טקסט כיתוב תמונה

תמיד חפשו את האיזון ומעט ספייר מעליו ותזכרו שאם רכשתם כמות גדולה מעבר למה שצריך רק כדי ש"יהיה", אז תזכרו שמצע שתילה אינו שומר על איכותו ותכונותיו לאורך זמן (כתבו על כך בהרחבה כאן) ולכן ספייר זה בסדר אבל תבדקו אם אתם באמת מתכננים להרחיב את כמות העציצים בקרוב.

תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *